Drodzy Rodzice,

Każdy kolejny rok szkolny pozwala mi lepiej dostosować program kształcenia do potrzeb Waszych dzieci. Znamy się już lepiej, wiemy czego oczekiwać, oraz co zrobić aby wzajemnie się motywować do wspólnej pracy.

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy od miłego przywitania nowych uczniów naszej klasy. Bardzo cieszymy się że jesteście częścią naszej drużyny. Regularnie wprowadzamy zabawy integracyjne, aby uczniowie poznali się lepiej, czuli że są częścią społeczności szkolnej i ważną częścią naszej klasy. Sporządziliśmy również krótkie wypracowanie, o tym jak spędziłem/am wakacje, przy czym każdy uczeń miał czas aby podzielić się swoimi wspomnieniami i rzeczami dla niego istotnymi. W naszej klasie mamy zasadę radowania się z osiągnięć innych osób, więc jeśli dzieci miały ochotę się czymś podzielić lub zaznaczyć swoje osiągnięcia, poświęciliśmy czas aby mogły zaprezentować to przed całą klasą.

Zakres tematyczny otworzył temat harcerstwa w Polsce i na świecie. Starałam się oddać istotę tego systemu wychowawczego i kształtować prawidłową postawę wychowawczą Waszych dzieci. Dowiedzieliśmy się jak wygląda harcerz, w co jest ubrany i czym się zajmuje oraz rozwiązywaliśmy zagadki zapisane szyfrem harcerskim. Chciałam przekazać im istotę wartości patriotycznych oraz przedstawić czym były one dla dzieci w ich wieku oraz dla wszystkich uczestników wojny i powstania warszawskiego. Rozmawialiśmy o Szarych Szeregach i oglądaliśmy wypowiedź najstarszego uczestnika powstania warszawskiego. Przejrzeliśmy mnóstwo zdjęć i pamiątek z tego okresu. Śpiewaliśmy piosenkę Pałacyk Michla oraz zajęliśmy się interpretacją tekstu wiersza Palacyk Michla, zanim jeszcze stał się piosenką.

Klasa V doskonale pamięta czym jest niepodległość, szczególnie z uwagi na zeszłoroczny występ na apelu, jednak nie pominęliśmy również tej części tematycznej i z okazji obchodów święta Dnia 11 listopada przybliżyliśmy sobie historię jeszcze jeden raz.

Podstawą naszych zakresów tematycznych są tematy zawarte w podręczniku. Omówiliśmy sławnych odkrywców. Poświęciliśmy szczególnie dużo czasy jednemu z nich - Marii Skłodowskiej – Curie. Zajęliśmy się tym tematem troszkę szerzej. Przeprowadziliśmy również swoje własne doświadczenia w klasie (gasnąca świeczka w wodzie i wielobarwny mleczny eksperyment). Za pomocą teatru kamishibai zapoznaliśmy się z legendami polskimi. Czytaliśmy i rozmawialiśmy również o przyjaźni i o ludziach ważnych w naszym życiu.  

Wprowadziliśmy troszkę kolorów do naszej części gramatycznej stosując zasadę kolorowej ortografii. Wasze dzieci mogą zaznaczać trudności ortograficzne na kolorowo, aby rozwinąć zainteresowanie tym tematem i ułatwić im zapamiętywanie danych trudności. Bazujemy na przypisaniu odpowiednim ortogramom (tzn. ż, rz, u, ó, ch, h i wyjątkom sz) stałych kolorów, by w ten sposób bezstresowo, pamięciowo – wzrokowo nauczyć się pisowni trudnych słów. Nie pomijając przy tym oczywiście zasad pisowni, które obowiązkowo przerabiamy i wyjaśniamy sobie na bieżąco.

Ciągle kontynuujemy naukę części mowy, jednak jest to już troszkę bardziej zaawansowana wiedza. Uwzględniam przy tym oczywiście potrzebę ciągłego powtarzania podstaw z tego zakresu. Dowiedzieliśmy się również jak przenosimy wyrazy w języku polskim, wróciliśmy do tematu sylab, głosek i liter.

W toku naszych lekcji nie pomijaliśmy również położenia Polski na mapie świata, państw z nią sąsiadujących oraz podziały terytorialnego państwa. Aby utrwalić uczniom wiedzę z tego zakresu przygotowałam grę pamięciową, zawierającą nazwy województw oraz ich stolic.

Aby ułatwić uczniom lepsze utrwalanie wiadomości, postanowiłam zastosować metodę sprawdzania wiedzy poprzez granie w gry planszowe. Na koniec trymestru uczniowie dobierają się w pary i grają w przygotowaną przeze mnie grę.. Aby wygrać, niezbędna jest wiedza z zakresu gramatyki i podręcznika, więc jest to dodatkowa motywacja, aby skupiać uwagę na lekcji.

 Kiedy zbliżał się dla nas czas na próby z okazji jasełek, wprowadziliśmy klasę w temat teatru i postaraliśmy się pomóc im zrozumieć czym jest drama. Przypomnieliśmy sobie również kim był biskup Mikołaj oraz jaka była jego historia.

Dziękuję drodzy Rodzice, za współpracę, pomoc i zaangażowanie w każdym  etapie edukacji Waszych dzieci. Szczególnie dziękuję za cierpliwość, czas mi poświęcony i pomoc w przygotowaniu tegorocznych jasełek. Dziękuję również uczniom za zaangażowanie oraz ogrom pracy jaki włożyli w każde zajęcia lekcyjne. Życzę Wam wielu sukcesów!